Three uniform spheres are fixed at the positions shown in Fig. P13.43. If the sp
ID: 1982446 • Letter: T
Question
Three uniform spheres are fixed at the positions shown in Fig. P13.43.
If the spheres are in deep outer space and a 0.0150kg particle is released from rest 300m from the origin along a line 45 degree below the negative x-axis, what will the particle's speed be when it reaches the origin?
Explanation / Answer
Kinetic Energy of particle=-PE at origin+PE at the other position PE at 300m=-Gm1m2/r Since the distance is very large we can assume that all 3 spheres are located at equal distance from the particle. PE=G*0.15*(1+2+1)/300 =-0.002G PE at origin =-(1/0.5 +1/0.5 + 2/0.5*2^0.5)*G*0.015 =-0.102G Applying the formula o.5*m*v^2=0.1G v=2.98*10^-5 ms^-1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.