Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A population has the following data: Genotype Number AA 65 Aa 5 aa 25 A) Calcula

ID: 198241 • Letter: A

Question

A population has the following data:

Genotype Number

AA 65

Aa 5

aa 25

A) Calculate the allelic frequency for the A allele.

B) Calculate the allelic frequency for the a allele.

C) Calculate the expected Hardy-Weinberg genotypic frequency for AA.

D) Calculate the expected Hardy-Weinberg genotypic frequency for Aa.

E) Calculate the expected Hardy-Weinberg genotypic frequency for aa.

F)Convert the expected frequency of AA into total number of people with AA.

G)Convert the expected frequency of Aa into total number of people with Aa.

H)Convert the frequency the expected frequency of aa into total number of people with aa.

I) Do a Chi-square test to determine if the population is at Hardy-Weinberg equilibrium. What is your hypothesis?

J)Do a Chi-square test to determine if the population is at Hardy-Weinberg equilibrium. What is your X2 value?

K) Degree of Freedom Value?

L) What is the probability?

M) What is your conclusion?

Explanation / Answer

   2x no. of AA homozygote + no. of heterozygote

Frequency of A allele = -----------------------------------------------------------------
2x total no. of individuals
  
2x 65+5   
= ------------- = 0.71
2x95


2x25+5
Similarly, frequency of a allele = ------------
2x95

= 0.29

Let the frequency of A allele be p = 0.71
Let the frequency of a allele be q = 0.29

Expected Hardy Weinberg genotypic frequency for AA = p2 = 0.71x0.71= 0.50

Therefore, the total no. of people with frequency AA should be = Expected frequency x total no. of individuals
= 0.50x95 = 48 (approx)

Expected Hardy Weinberg genotypic frequency for Aa = pq = 0.71x.029 = 0.21
The total no. of people with frequency Aa should be (2pq) = 2x Expected frequency x total no. of individuals
= 2x0.21x95 = 40 (approx)

Expected Hardy Weinberg genotypic frequency for aa = q2 = 0.29x0.29 = 0.08
Therefore, the total no. of people with frequency AA should be = Expected frequency x total no. of individuals
= 0.08x95 = 7 (approx)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote