Three identical blocks, each with a weight of mg = 20.0 N, are placed so that th
ID: 1981913 • Letter: T
Question
Three identical blocks, each with a weight of mg = 20.0 N, are placed so that there is one block in each of three beakers of fluid. In each case, the block floats in the fluid. In case 1, the block is 30% submerged; in case 2, the block is 90% submerged; and in case 3, the block is 50% submerged. If you need it, use g = 10 m/s2. The density of the block is 500 kg/m3.
(a) What is the density of the fluid in case 1?
____________kg/m3
(b) In which case is the fluid pressure at the bottom of the block larger? Assume the fluid has a much larger density than the air above the fluid.
Explanation / Answer
a) 1666.67kg/m^3
mg =20N given
take g =10/s^2
s m=2kg
density = m/v
from this we can find volume of the block
30% is submerged in case 1
so (2/500) * 0.3 * * 10 = 20
sp = 1666.67kg/m^3
b).the fluid pressure at the bottom of the block larger in case 2
pressure is directly proportional to the height of the solid submerged
since pressure is gh
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.