The angular momentum of a flywheel having a rotational inertia of 0.14 kg m2 abo
ID: 1981626 • Letter: T
Question
The angular momentum of a flywheel having a rotational inertia of 0.14 kg m2 about its axis decreases from 3.00 to 0.8 kgm2/s in 15 s. (a) What is the average torque acting on the flywheel about its central axis during this period? (b) Assuming a uniform angular acceleration, through what angle will the flywheel have turned? (c) How much work was done on the wheel? (d) What is the average power of the flywheel, treating it as an energy source? (i.e. what is the average amount of energy lost per second during this time)Explanation / Answer
torque is rate of change of angular momentum = - 4.1/ 15 = -0.273 Nm minus sign indicates that the torque is opposite in direction to the momentum. ------------------------------------ Average angular velocity = (3 + 8) /( 2*0.140)=39.285 rad/s ? =39.2857* 15 = 21.79*1.4 = 589.2857 radian. -------------------------------------- Work done t? =-2.9* 30.5 =-161.07 J is lost. ------------------------------ Power = work / time = -161.07/15= -10.738 W is consumed. ======================================…
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.