A reluctance machine consists of a passive rotor and a stator with a single wind
ID: 1981529 • Letter: A
Question
A reluctance machine consists of a passive rotor and a stator with a single winding of N = 100. Suppose that the total reluctance of the machine is given by R(theta) = 30-20cos4 theta (A/wb) with a rotating angle theta. Determine the stator winding current i such that the rotor can be balanced with a load torque = 20 squareroot 3 in N-m at an equilibrium position theta = 30 degree; Find the energy W_m stored in the system at the equilibrium position in (a); If the current of the stator is i = 12cos 200, find the machine rotating speed w_m.Explanation / Answer
no clue
sorry
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.