A beetle with a mass of 15.0 g is initially at rest on the outer edge of a horiz
ID: 1979807 • Letter: A
Question
A beetle with a mass of 15.0 g is initially at rest on the outer edge of a horizontal turntable that is also initially at rest. The turntable, which is free to rotate with no friction about an axis through its center, has a mass of 95.0 g and can be treated as a uniform disk. The beetle then starts to walk around the edge of the turntable, traveling at an angular velocity of 0.0700 rad/s clockwise with respect to the turntable.(a) With respect to you, motionless as you watch the beetle and turntable, what is the angular velocity of the beetle? Use a positive sign if the answer is clockwise, and a negative sign if the answer is counter-clockwise.
? rad/s
(b) What is the angular velocity of the turntable (with respect to you)? Use a positive sign if the answer is clockwise, and a negative sign if the answer is counter-clockwise.
? rad/s
(c) If a mark is placed on the turntable at the beetle's starting point, how long does it take the beetle to reach the mark again?
Explanation / Answer
Solved a similar question.Just flip the values to get the answer. Hope it helps.
Question:A beetle with a mass of 30.0 g is initially at rest on the outer edge of a horizontal turntable that is also initially at rest. The turntable, which is free to rotate with no friction about an axis through its center, has a mass of 70.0 g and can be treated as a uniform disk. The beetle then starts to walk around the edge of the turntable, traveling at an angular velocity of 0.0700 rad/s clockwise with respect to the turntable.
A), With respect to you, motionless as you watch the beetle and turntable, what is the angular velocity of the beetle? Use a positive sign if the answer is clockwise, and a negative sign if the answer is counter-clockwise.
SOLUTION:
From conservation of angular momentum.
Beetle's angular momentum with respect to the center of the turntable: Lb = Mb*vb*R
vb = b*R so Lb = Mb*b*R²
turntable angular momentum = Lt = I*t. I = moment of inertia = Mt*R²/2, Lt = (Mt*R²/2)*t
The sum of these must be zero, since the initial angular momentum of the system was zero:
Mb*b*R² + (Mt*R²/2)*t = 0
Mb*b + (Mt/2)*t = 0
Also
b - t = 0.700; b = t + 0.700
30.0*b + 35.0*t = 0
30.0*(t + 0.700) + 35.0*t = 0
65.0*t + 21.00 = 0
t = -0.323rad/s
b = -0.323 + 0.700 = +0.377 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.