A circular swimming pool has a flat bottom and a 3.51 m diameter. It is filled w
ID: 1978414 • Letter: A
Question
A circular swimming pool has a flat bottom and a 3.51 m diameter. It is filled with water to a depth of 1.54 m. There is 0.6 atm of pressure on the top surface.What is the absolute pressure at the bot- tom? The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Answer in units of Pa
I have the answer for this one which is
P= 75872
need help finding ....
Two people with a combined mass of 174 kg get into the pool and float there quietly.
What is the resulting increase in the abso- lute pressure at the bottom?
Answer in units of Pa
Explanation / Answer
the pressure, P = Po + g h ----------------------- (1) where: Po = 0.6 atm pressure on the top surface (usually atmospheric pressure) = density of fluid (1000 kg/m³ for water) g = acceleration of gravity (9.8 m/s²) h = height of fluid above the point of measurement (1.54 m) Po = 0.6 atm = 0.6 * 101325 Pa = 60795 Pa plug the values, P = 60795 Pa + 1000 kg/m³ *9.8 m/s² *1.54 m = 60795Pa + 15092 Pa = 75887 Pa -------------------------------------------------------- Pressure at the bottom is the same that before. Pascal's principle states that "a change in the pressure of an ENCLOSED incompressible fluid is conveyed undiminished to every part of the fluid and to the surfaces of its container." Combined mass of 174kg pressure is not exercised in the whole surface of swimming pool. therefore P = 75887 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.