A rocket is fired in a gravity-free environment in deep space. The rocket has an
ID: 1978056 • Letter: A
Question
A rocket is fired in a gravity-free environment in deep space. The rocket has an inital mass of 8000 kb and ejects gas with a velocity of 2000 m/s. How much gas must be ejected in the first second to give the rocket an acceleration of 30.0 m/s?Explanation / Answer
As there are no external forces on the rocket momentum can be conserved at any instant mg*vg=mr*vr --->eq 1 mg,mr are masses of gas and rocket at some time vg,vr are velocities of ejecting gas and rocket Differentiate eq 1 on both sides mg'*vg=-mg'*vr + mr*vr' [mr=total mass-mg] =-mg'*(0)+ 8000*30 [ initial velocity of rocket vr=0,initial mass of rocket =800 kg,acceleration=30] mg'=240000/2000=120 kg/s S0 120 kg mass must be ejected in the first second to give the rocket an acceleration of 30.0 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.