a-Find the magnitude of the gravitational forcea 63.5 kg person would experience
ID: 1977815 • Letter: A
Question
a-Find the magnitude of the gravitational forcea 63.5 kg person would experience whilestanding on the surface of Earth with amass of 5.98 × 1024kg and a radius of6.37 × 106 m. The universal gravitationalconstant is 6.673 × 1011N · m2/kg2.Answer in units of N
b-Find the magnitude of the gravitational forceon Mars, with a mass of 6.34 × 1023kg and aradius of 3.43 × 106 m.Answer in units of N
c-Find the magnitude of the gravitational forceon Pluto, with a mass of 1.32 × 1022kg and aradius of 1.15 × 106 m.Answer in units of N
Explanation / Answer
m1 = 63.5 kg m2 = 5.98 *10^24 kg r = 6.37 *10^6 m G = 6.673 × 10-11 Nm2/kg2 Since F = Gm1m2/r^2 F =(6.673 × 10-11 Nm2/kg2) * 63.5 kg * 5.98 *10^24 kg / (6.37 *10^6 m)^2 F = 624.4 N please post each question separately.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.