Treating Sun and Earth as symmetric spheres, find the center of mass of the Eart
ID: 1977669 • Letter: T
Question
Treating Sun and Earth as symmetric spheres, find the center of mass of the Earth-Sun system. Assume that x=0 in the center of the Sun.Where is this point in relation to the Sun's surface?Treating Earth and Moon as symmetric spheres, find the center of mass of the Earth-Moon system. Assume that x=0 in the center of the Earth. Where is this point in relation to the Sun's surface?Treating Earth and Moon as symmetric spheres, find the center of mass of the Earth-Moon system. Assume that x=0 in the center of the Earth.Explanation / Answer
mass of the sun is M = 1.99*1030 kg mass of the earth is m = 5.97*1024 kg radius of the sun is R = 6.95*108 m radius of the earth is r = 6.38*106 m distance between the sun and earth is d = 1.49*1011 m distance between the centers of the earth and sun is D = 1.5*1011 m Let x = 0 at the center of the sun The center of mass of the earth-sun system is Xcm = (Mx1 + mx2)/(M+m) Xcm = [(1.99*1030 kg)(0) + (5.97*1024 kg)(1.5*1011 m)]/[(1.99*1030 kg)+(5.97*1024 kg)] Xcm = 4.49*105 m The center of mass is inside the sun-------------------------------------------------------------
mass of the moon is M = 7.36*1022 kg mass of the earth is m = 5.97*1024 kg radius of the moon is R = 1.74*106 m radius of the earth is r = 6.38*106 m distance between the moon and easrth is d = 3.84*108 m distance between the centers of the earth and moon is D = 3.92*108 m Let x = 0 at the center of the earth The center of mass of the earth-moon system is Xcm = (mx1 + Mx2)/(M+m)
Xcm = [(5.97*1024 kg)(0) + (7.36*1022 kg)(3.92*108 m)]/[( 7.36*1022 kg)+(5.97*1024 kg)]
˜ 4.60 x 106 km from the center of the earth.
mass of the moon is M = 7.36*1022 kg mass of the earth is m = 5.97*1024 kg radius of the moon is R = 1.74*106 m radius of the earth is r = 6.38*106 m distance between the moon and easrth is d = 3.84*108 m distance between the centers of the earth and moon is D = 3.92*108 m Let x = 0 at the center of the earth The center of mass of the earth-moon system is Xcm = (mx1 + Mx2)/(M+m)
Xcm = [(5.97*1024 kg)(0) + (7.36*1022 kg)(3.92*108 m)]/[( 7.36*1022 kg)+(5.97*1024 kg)]
˜ 4.60 x 106 km from the center of the earth.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.