Lisa runs up 4 flights of stairs in 22. seconds. She weighs 510. Newtons. If eac
ID: 1977359 • Letter: L
Question
Lisa runs up 4 flights of stairs in 22. seconds. She weighs 510. Newtons. If each flight rises 310. cm:(a) What is her change in potential?
(b) What average power (watts) was required during the 22. s?
(c) What minimum horsepower motor would be required to do this?
=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=
I need help with this.
Please, don't answer it unless you're going to explain every single step and equation you use, as clearly as possible.
I would, for sure, give full Karama Points to a clearly-explained, and fully-described answer.
Thanks.
Explanation / Answer
Given Weight of lisa W = mg = 510 N Heigth of 4 stairs h = 4 flights = ( 4 flights ) ( 310 cm / 1 flight ) = 4 ( 310 cm ) ( 0.01 m / 1 cm ) = 12.4 m a) Change in potential energy is P.E = m g h = ( 510 N ) ( 12.4 m ) = 6324 J ________________________________________________ b) power required during the time P = Work / time = ( 6324 J ) / ( 22 s ) = 287.4545 W _______________________________________________ c) 1 horse power 1 hp = 745.699 W Required minimum horse power 287.4545 / 745.699 = 0.385 hpRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.