A classic 1957 Chevrolet corvette of mass 1240kg starts from rest and speeds up
ID: 1976720 • Letter: A
Question
A classic 1957 Chevrolet corvette of mass 1240kg starts from rest and speeds up with a constant tangential accelerationof 2 m/s^2 on a circular test track of radius 60.0m. Treat the car as a particale. (a) What is its angular acceleration? (b) What is its angular speed 6s after its start? (c) What is its radial acceleration at this time? (e) What are the magnitudes of the total acceleration and net force for the car at this time? (f) What angle do the total acceleration and net force make with the car's velocity at this time?Explanation / Answer
Mass m =1240kgInitial angular speed = 0 Tangential acceleration a = 2 m/s 2 Radius r =60.0m (a) Angular acceleration = a/ r = 0.0333 rad /s 2 (b) Angular speed 6s after its start ' = + t Where t = time = 6 s Substitute values we get ' =0.2 rad / s (c)Radial acceleration at this time a' = r' 2 = 2.4 m/s 2 (e) The magnitudes of the total acceleration a " = [ a 2 + a' 2 ] = 3.124 m/s 2 Total force F = ma" = 3873.88 N (f) Let the angle do the total acceleration and force make with the car's velocity at this time be then tan = a' / a = 50.19 o = 2.4 m/s 2 (e) The magnitudes of the total acceleration a " = [ a 2 + a' 2 ] = 3.124 m/s 2 Total force F = ma" = 3873.88 N (f) Let the angle do the total acceleration and force make with the car's velocity at this time be then tan = a' / a = 50.19 o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.