An ice cube of mass 50.0 g can slide without friction up and down a 25.0 degree
ID: 1975739 • Letter: A
Question
An ice cube of mass 50.0 g can slide without friction up and down a 25.0 degree slope. The ice cube is pressed against a spring at the bottom of the slope, compressing the spring 0.100 m. The spring constant is 25.0 N/m. When the ice cube is released, how far will it travel up the slope before reversing direction?
Identify the initial and final gravitational potential energies.Enter your answers, separated by a comma, in terms of some or all of the variables m, k, x, d, , and the acceleration due to gravity g.
Identify the initial and final elastic potential energies.Enter your answers, separated by a comma, in terms of some or all of the variables m, k, x, d, , and the acceleration due to gravity, g.
Explanation / Answer
m = 0.05 kg g = 9.8 m/s^2 PE_gav. = PE_spring mgh = (1/2)*k*x^2 = PE PE = (1/2)*25*0.1^2 = 0.125 J h = PE / mg = 0.255 m d = h/sin(25) d = 0.603381403703886 m d = 0.6 m (up the slope)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.