Find the force on the bottom of a 47.5-cm-tall, cylindrical beaker with a diamet
ID: 1975081 • Letter: F
Question
Find the force on the bottom of a 47.5-cm-tall, cylindrical beaker with a diameter of 5.29 cm. The beaker is filled to its brim with water.So far I have done:
Density x Volume = mass
Volume = h(pi(r^2))
= (.475m)pi(.02645)^2
= .001 m^3
Density of water = 1000 kg/m^3
mass = (.001 m^3)(1000 kg/m^3) = 1 kg
F = mg = (1 kg)(9.81 m/s^2) = 9.81 N
However this is incorrect. I have also tried a few other methods and come up with he wrong answer. Help would be appreciated. I think I am missing a step somewhere.
Explanation / Answer
Height of the cylinder h = 47.5 cm = 0.475 m Radius of the cylinder r = 0.02645 m Density of water = 1000 kg/m3 Atmospheric pressure P = 1.013*105 Pa -------------------------------------------------------------- Now the pressure acting on the bottom of the cylinder is P = P0 + gh = 1.013*105 Pa + (1000 kg/m3 )(9.8 m/s2)(0.475 m) = 105955 Pa The pressure P = F/A therefore the force on bottom F = PA = (105955 Pa) (r2) = (105955 Pa) (0.02645 m)2 = 232.87 N Atmospheric pressure P = 1.013*105 Pa -------------------------------------------------------------- Now the pressure acting on the bottom of the cylinder is P = P0 + gh = 1.013*105 Pa + (1000 kg/m3 )(9.8 m/s2)(0.475 m) = 105955 Pa The pressure P = F/A therefore the force on bottom F = PA = (105955 Pa) (r2) = (105955 Pa) (0.02645 m)2 = 232.87 N = 232.87 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.