Given: A snapshot at time t = 0 of a transverse sinusoidal traveling wave moving
ID: 1974670 • Letter: G
Question
Given:
A snapshot at time t = 0 of a transverse sinusoidal traveling wave moving on a stretched string in the +x direction with speed v = 125 m/s is shown in the figure. The tension in the string is F = 400 N. Assume that you can read the graph to three significant figures.
Find:
A) What are the amplitude A, wavelength , wave number k, angular frequency , frequency f, and period T of the wave?
B) What is the linear mass density µ of the string?
C) Write down the wave function for the transverse string wave versus both x and t.
Please show work, lifesaver to the person who can help me. Thank you.
Explanation / Answer
(a) From the figure the amplitude of wave is equal to the
A = 3 cm
Wave length of wave = 8 ( 0.1 m)
= 0.8 m
wave number k= 2/ = 2/0.8 m
= 7.85 /m
The speed of wave v = f
then frequency f = v/ = 125 m/s / 0.8 m
= 156.25 /s
Angular frequency = 2f = 2(156.25)
= 981.75 rad/s
Time period T = 1/f = 1/156.25 = 0.0064 s
-------------------------------------------------------------------------------------
(b) The linear mass density
v = F/
= F/v2
= 400 N / (125 m/s)2
= 0.0256 kg/m
(c) The wave function
y = A cos ((7.85/m) x - (981.75 rad/s) t)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.