The plywood sheet shown in the figure above measures 2.0 m × 2.0 m, and each of
ID: 1974397 • Letter: T
Question
The plywood sheet shown in the figure above measures 2.0 m × 2.0 m, and each of the four forces the sheet is subjected to has a magnitude of 30.0 N. Use an axis of rotation that is perpendicular to the page and passes through the top left corner of the sheet. Important note about signs: use a positive sign in your answer if the torque is directed clockwise, and a negative sign if the torque is directed counterclockwise.
(a) Determine the torque due to force 2.
N m
(b) Determine the net torque due to all four forces.
N m
Explanation / Answer
torque = Force * perpendicular distance from axis
a)Tf2=60n-m=2*30=60 Nm (clockwise)
b)
for F1 the torque will be=1*30=30 Nm (clockwise)
for F3 the torque will be=1*30=30 Nm (clockwise)
for F4 the torque will be=-2*30=-60 Nm (counter-clockwise)
net torque=60+30+30-60=60 Nm (clockwise)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.