The figure below shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in d
ID: 1974320 • Letter: T
Question
The figure below shows the drive train of a bicycle that has wheels 67.3 cm in diameter and pedal cranks 17.5 cm long. The cyclist pedals at a steady cadence of 78.0 rev/min. The chain engages with a front sprocket 15.2 cm in diameter and a rear sprocket 7.00 cm in diameter.
(a) Calculate the speed of a link of the chain relative to the bicycle frame.
m/s
(b) Calculate the angular speed of the bicycle wheels.
rad/s
(c) Calculate the speed of the bicycle relative to the road.
m/s
(d) What piece of data, if any, are not necessary for the calculations?
Explanation / Answer
(a)according to the problem let us consider a tooth onthe front sprocket
v = r
= (0.152 m / 2) (78 rev / min) (2 rad / 1 rev) (1 min / 60 s)
= 0.621 m / s
(b)consider the chain link engaging a tooth on the rearsprocket
= v / r
= 0.621 / (0.07 m / 2)
= 17.74 rad / s
(c)now consider the wheel tread road
a thread could be unwinding from the tire with thisspeed relative to the frame
v = r
= (0.673 / 2) *17.74
= 5.97m / s
D)length of pedal cranks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.