William tell fired an arrow with a velocity of 100 m/s at an angle of 30.0 degre
ID: 1972992 • Letter: W
Question
William tell fired an arrow with a velocity of 100 m/s at an angle of 30.0 degrees.a. what is the horizontal component of the arrow velocity?
b. what is the vertical component of the arrow velocity?
c. how long will it take to reach its highest point?
d. how long will the total flight of the arrow be?
e. what is the maximum height of the arrow?
f. how far away from william tell will the arrow land?
g. with what resultant velocity will the arrow land?
h. what could william tell do to increase the range of his arrow?
Explanation / Answer
a)horizintal component = 100*cos30 = 86.6 m/s
b) 100*sin30 =50 m/s
c)t= 50/9.8 = 5.1 s
d) total flight will be of 5.1*2=10.2s
e) max height = 50^2/2*9.8 = 127.6m
f) distance = 86.6*10.2 = 883.32m
g) resultant velocity = 100 m/s with an angle 30 degrees down to the horizontal.
h)to increase the range he must change is angle of projection
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.