A rock is projected from the edge of the top of a building with an initial veloc
ID: 1972555 • Letter: A
Question
A rock is projected from the edge of the top of
a building with an initial velocity of 23.4 m/s
at an angle of 34 above the horizontal. The
rock strikes the ground a horizontal distance
of 96 m from the base of the building.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Assume: The ground is level and that the
side of the building is vertical. Neglect air
friction.
the horizontal component of the rocks velocity is 19.4 m/s
What is the vertical component f the rock’s velocity when it strikes the ground?
Answer in units of m/s
Explanation / Answer
the horizontal component of the rocks velocity is 19.4 m/s hence the time of flight = 96/19.4 = 4.94845 s initial vertical velocity ,u= 23.4*sin34 = 13.08511 m/s acceleration due to gravity = -9.8 m/s2 final velocity , v = u + at = 13.08511 - 9.8*4.94845 = -35.4097 m/s hence the vertical component of rock's velocity = 35.4097 m/s downwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.