A prism has a cross section in the shape of an isosceles triangle with base-to-h
ID: 1972024 • Letter: A
Question
A prism has a cross section in the shape of an isosceles triangle with base-to-height ratio of 0.070. A beam of light is incident upon the left side, parallel to the base. At what angle relative to the base will the beam leave the right side of the prism, which is made of glass with n = 1.64? (Ignore reflection off the base of the prism.)
I need help. I'm thinking that first I need to find the angle that the light comes from. I tried using the base to height ratio multiplying it by 2 to get the left, right triangle. for that I got .14 using (1/2)a/h=0.07
then using snells law I got 4.85 for the angle from the normal. I don't know if i'm making any sense but i just keep getting the wrong answer... there's no picture so i'm not even sure if I have that right.
Explanation / Answer
A=2 taninverse(0.035)=4 i=2 n=sin0.5(A+d)/sin0.5i 1.64=sin(2+d)/sin2 d=1.28 so reflected ray will be 1.28 degree downward of base.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.