Two Objects (m1 and m2) are connected by a string as show below. The object on t
ID: 1971522 • Letter: T
Question
Two Objects (m1 and m2) are connected by a string as show below. The object on the tablehas a mass of 2.50 kg. There is a coefficient of friction between the object and the table of u=0.32. What does the mass of m2 need to be to make m1 move forward(to the right) with a constant acceleration to cover 2.0m in 1.6s starting from rest?[m1]----------------> (To the left:m1 is on a table surface, as m2 is
| hanging off the edge, not on any surface.)
|
|
v
[m2]
Explanation / Answer
we know that s=0.5 *at^2 ==>a=1.5625m/sec^2 so net force on the system=(m+2.5)*1.5625 (m+2.5)*1.5625=mg-7.84(friction force) m*(9.8-1.5625)=11.74625 ==>m=1.42594841kgs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.