A ball with a mass of 200 g is tied to a light string that has a length of 2.20
ID: 1971102 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 200 g is tied to a light string that has a length of 2.20 m. The end of the string is tied to a hook, and the ball hangs motionless below the hook. Keeping the string taut, you move the ball back and up until the string makes an angle of 29.0° with the vertical. You then release the ball from rest, and it oscillates back and forth, pendulum style. Use g = 9.80 m/s2.
(a) If we neglect air resistance, what is the highest speed the ball achieves in its subsequent motion?
1____________ m/s
(b) Resistive forces eventually bring the system to rest. Between the time you release the ball and the time the ball comes to a permanent stop, how much work do the resistive forces do? (Use the appropriate sign.)
2_____________J
Explanation / Answer
a) energy at hihest poistion = mgl( 1-cos)
this energy is equal to Kineatic energy at bottom( highets vleovity)
mgl(1- cos29) = 0.5mv^2
9.8( 2.20)( 0.125) = 0.5v^2
solving for v ,
v = 2.32 m/s apprx
b) work don e= chnage in kE =0J- 0.53824 J= -0.53824 j apprx( work don eby resistiv e force)
work done is negative
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.