Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object with a mass of 11 kg slides 5 meters across a horizontal surface with

ID: 1969805 • Letter: A

Question

An object with a mass of 11 kg slides 5 meters across a horizontal surface with a coefficient of kinetic friction of 0.36. For the duration of the slide an external force, F1, acts on the mass in the positive y direction while another force, F2, has a magnitude of 59 Newtons and is angled at 28 degrees above the x axis. The net work done over the distance of 5 meters, 497 Joules. What is the magnitude of F1 in Newtons?

Diagram for this problem can be found here: http://i63.photobucket.com/albums/h156/syed786/wnet.jpg

Explanation / Answer

Equilibrium along y-axis:-

Mg - N - F1 - F2sin(28) = 0 => N = 11*9.8 - F1 - 27.7 = 80.1 - F1

Work done = (F2)*cos(28)*5 - N*d

=> 497 = 59cos(28)*5 - 0.36*80.1*5 + 0.36*F1*5

=> F1 = 380.7 newtons.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote