A block of mass m = 5 kg is attached to a spring (k = 27 N/m) by a rope that han
ID: 1969216 • Letter: A
Question
A block of mass m = 5 kg is attached to a spring (k = 27 N/m) by a rope that hangs over a pulley of mass M = 7 kg and radius R = 8 cm, as shown in the figure. Treating the pulley as a solid homogeneous disk, neglecting friction at the axle of the pulley, and assuming the system starts from rest with the spring at its natural length, answer the following.(a) Find the speed of the block after it falls 1 m.
(b) Find the maximum extension of the spring
Will give A+ for correct answers and good review. Thanks.
Explanation / Answer
Same question is solved here beautifully!!!Only values differ!!! http://www.cramster.com/answers-mar-11/physics/block-drop-spring-support-block-mass-281-kg-attached-spring-26_1218492.aspx Hope this helps!!!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.