A shell is shot with an initial velocity v of 20 m/s, at an angle of = 60 degree
ID: 1969052 • Letter: A
Question
A shell is shot with an initial velocity v of 20 m/s, atan angle of
= 60 degrees with the horizontal. At the top
of the trajectory, the shell explodes into two fragments of
equal mass (See Figure). One fragment, whose speed
immediately after the explosion is zero, falls vertically.
How far from the gun does the other fragment land,
assuming that the terrain is level and that air drag is
negligible?
please include a free body diagram if possible . thanks
Explanation / Answer
momentum along horizontal is conserved .so initial along x = 20cos60=10m/s Momentum initial along x = m*v=m/2*v1 => v1=2v =20 At top distance horizontal is 10*10/10=10m At top v=20 horizontal distance is 20*10/10=20 total = 30m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.