A shot putter launches a 7.110 kg shot by pushing it along a straight line of le
ID: 1966354 • Letter: A
Question
A shot putter launches a 7.110 kg shot by pushing it along a straight line of length 1.650 m and at an angle of 34.00° from the horizontal, accelerating the shot to the launch speed from its initial speed of 2.500 m/s (which is due to the athlete's preliminary motion). The shot leaves the hand at a height of 2.110 m and at an angle of 34.00°, and it lands at a horizontal distance of 14.30 m. What is the magnitude of the athlete's average force on the shot during the acceleration phase? (Hint: Treat the motion during the acceleration phase as though it were along a ramp at the given angle.)Explanation / Answer
Horizontal distance x = 14.30 m Initial speed of shot u = 2.50 m/s Length of straight line is L = 1.650 m Angle of projection = 34o Horizontal distance x = v cos . t t = x / v cos = 14.30 m / v cos 34 ...... (1) From kinematic equations 2.11 = x sin 34.8 t - 1/2 gt2 2.11 = (13.45) tan 34 - (1 / 2 )( 9.8 m/s2 )( 13.5 / v cos 34 )2 v 2 = 186.626 v = 13.66 m/s Acceleration of the shot is a = v 2 - u 2 / 2 L = ( 13.66 ) 2 - ( 2.50 m/s ) 2 / 2 ( 1.650 m ) = 54.65 m/s 2 Average force on the shot Fnet = F - mg sin 34.8 = m ( a - g sin ) = ( 7.11 kg ) ( 54.65 m/s2 - ( 9.8 m/s 2 ) sin 34 ) = 349.665 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.