challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \'g
ID: 1965621 • Letter: C
Question
challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for 'green' or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 1.80 MW However, realistically the wind turbine never runs at full power If a wind turbine runs at 28.4% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? An average American household consumes 9.0 times 103 kWh in 1.00 year How many houses can the one wind turbine power? Number of houses = 0.0020 4.0 times 1010 5.0 times 102 100Explanation / Answer
Maximum power of wind turbain P = 1.80 MW = 1.80x106 W Time taken t = 1.00 year = 365 days = 365 x 24 hours = 8760 hours ----------------------------------------------------- Energy output E = (28.4 %) P x t = ( 0.284)(1.80x106 W)(8760 h) = 4478.12x106 Wh = 4478.112x106 Wh = 4478112x103 Wh = 44.8x105 kWh --------------------------------------------------- Energy consumed by single houre is Es = 9.0x103 kWh The number houses n = E / Es = 44.8x105 kWh /9.0x103 kWh = 4.97x102 ˜ 5.0x102 ----------------------------------------------------- Energy output E = (28.4 %) P x t = ( 0.284)(1.80x106 W)(8760 h) = 4478.12x106 Wh = 4478.112x106 Wh = 4478112x103 Wh = 44.8x105 kWh --------------------------------------------------- Energy consumed by single houre is Es = 9.0x103 kWh The number houses n = E / Es = 44.8x105 kWh /9.0x103 kWh = 4.97x102 ˜ 5.0x102 = 4478.112x106 Wh = 4478112x103 Wh = 44.8x105 kWh --------------------------------------------------- Energy consumed by single houre is Es = 9.0x103 kWh The number houses n = E / Es = 44.8x105 kWh /9.0x103 kWh = 4.97x102 ˜ 5.0x102 = 4478112x103 Wh = 44.8x105 kWh --------------------------------------------------- Energy consumed by single houre is Es = 9.0x103 kWh The number houses n = E / Es = 44.8x105 kWh /9.0x103 kWh = 4.97x102 ˜ 5.0x102 --------------------------------------------------- Energy consumed by single houre is Es = 9.0x103 kWh The number houses n = E / Es = 44.8x105 kWh /9.0x103 kWh = 4.97x102 ˜ 5.0x102 = 4.97x102 ˜ 5.0x102 ˜ 5.0x102Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.