At a race, a car at point A accelerates uniformly from rest to 330 km/h in a sem
ID: 1964640 • Letter: A
Question
At a race, a car at point A accelerates uniformly from rest to 330 km/h in a semicircular arc with a radius of 192 m.1.Determine the tangential acceleration of the car when it is halfway through the turn, assuming constant tangential acceleration.
2.Determine the radial acceleration of the car at this time.
3.Determine the radial acceleration of the car at the end of turn Point B).
4. If the curve were flat, what would the minimum coefficient of static friction have to be between the tires and the roadbed to provide this acceleration with no slipping or skidding?
Explanation / Answer
1.tangential acceleration = V2 / 2 s = (330 x (5/18) m/s)2 / 2 x x 192 = 6.965 m/s2
V = final velocity s = distance travelled = r
2. velocity at half way = (2 x a x r/2) = ( 2 x 6.965 x x192/2) = 64.82 m/s
radial acceleration at half way = v2 / r = 64.822 / 192 = 21.88 m/s2
3.radial acceleration at end of turn = v2 / r = (330 x (5/18) m/s)2 / 192 = 43.76 m/s2
4.minimum coefficient of static friction = tangential acceleration / acceleration due to gravity
= 6.965 / 9.81 = 0.71
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.