An 80 kg skier starts with a speed of 1 m/s at the top of a slope and skis down
ID: 1964246 • Letter: A
Question
An 80 kg skier starts with a speed of 1 m/s at the top of a slope and skis down from a vertical elevation of h=20 m. The speed of the skier at the bottom of the slip is 10 m/s. Theta = 5.74 degrees.What is the gravitational potential energy in joules of the skier when located at the top of the slope and the Kinetic energy in joules of the skier located at the top of the slope.
What is the kinetic energy in joules of the skier at the bottom of the slope.
How much work in joules is done by friction on the slope along with how much frictional force in newtons is acting on the skier?
Explanation / Answer
gravitational potential energy = final kinetic energy-initial kinetic energy
= 80 x 102/2- 80 x12/2
=3960 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.