A box of textbooks of mass 24.4 kg rests on a loading ramp that makes an angle x
ID: 1963722 • Letter: A
Question
A box of textbooks of mass 24.4 kg rests on a loading ramp that makes an angle x with the horizontal. The coefficient of kinetic friction is 0.230 and the coefficient of static friction is 0.350.* As the angle x is increased, find the minimum angle at which the box starts to slip.
* At this angle, find the acceleration once the box has begun to move. Take the free fall acceleration to be g= 9.80 m/s^2 .
* At this angle, how fast will the box be moving after it has slid a distance 5.50 m along the loading ramp? Take the free fall acceleration to be g= 9.80 m/s^2 .
Explanation / Answer
1)normal force=mgcosx
for box to start to slip---- (static) * normal = mgsinx
so (static)mgcosx=mgsinx
tanx=(static)
x=19.29 degree angle.
2)when the box begin to move,kinetic friction will owrk
so a=gsinx-(kinetic)gcosx
=(static)gcosx-(kinetic)gcosx
a=0.113g[g=9.8]
3)v=(2a*s)=(2*0.113*9.8*5.5)=3.49m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.