A student is riding in the back of a truck traveling along a straight level road
ID: 1963012 • Letter: A
Question
A student is riding in the back of a truck traveling along a straight level road at Vt=20m/s. He faces toward the rear of the truck and throws a ball with a velocity of 15m/s at an angle of 37 degrees above the horizontal relative to the truck. He releases the ball 2.0m above the ground level. Ignore air resistance. use tan 37 =3/4; g=10m/s^2.
observer is at ground level.
What angle with respect to the horizontal does the ball strike the ground?
Vix=8m/s
Viy=9 m/s
t (time for the ball to strike the ground) = 2secs
Explanation / Answer
ball velocity in horizontal directio relative to ground=15cos37-20
=-8.02
ball velocity in vertical direction=9.02
velocity of ball when reaches ground in vertical=v^2=9.02^2+2*10*2
v=11.01m/s
angle with horizontal=tan=11.01/8.02
=53.92
hope this will help u..
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.