A block of mass m = 3.20 kg is pushed a distance d = 3.40 m along a frictionless
ID: 1962264 • Letter: A
Question
A block of mass m = 3.20 kg is pushed a distance d = 3.40 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle = 24.0° below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force.
J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
J
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force.
J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
J
Explanation / Answer
Given Mass of block m = 3.20 kg Distance travelled by block d = 3.40 m Magnitude of force F = 16.0 N = 24o a) Work done on the block by applied force W = F s = ( 16.0 N cos 24 ) ( 3.4 m ) = 49.6968 J ______________________________________________ b) Work done on the block by normal force is N = mg + F sin = ( 3.2 kg ) ( 9.8 m/s 2 ) + 16 sin 24 = 37.8677 N W = N .d = ( 37.8677 N ) ( 3.4 m ) = 128.75 N _______________________________________________ c) Work done by gravitational force F g = mg W = mg . d = ( 3.2 kg ) ( 9.8 m/s2 ) ( 3.4 m ) = 106.624 J ________________________________________________ d) Net work done is W = F s = ( 16.0 N cos 24 ) ( 3.4 m ) = 49.6968 J ______________________________________________ ________________________________________________ d) Net work done is W = F s = ( 16.0 N cos 24 ) ( 3.4 m ) = 49.6968 J ______________________________________________ = ( 16.0 N cos 24 ) ( 3.4 m ) = 49.6968 J ______________________________________________Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.