A person pushes a 10.0 kg lawn mower at constant speed with a force of 80.0 N di
ID: 1961382 • Letter: A
Question
A person pushes a 10.0 kg lawn mower at constant speed with a force of 80.0 N directed along the handle, which is at an angle of ? = 40.0 to the horizontal as shown. Hint: Draw the free-body diagram showing all forces acting on the mower and write Net Force equations. (a) Calculate the horizontal frictional force on the mower. 1. N (b) Calculate the normal force exerted vertically upward on the mower by the ground. 2. N (c) Calculate the force the person must exert on the lawn mower to accelerate it from rest to 1.1 m/s in 2.0 seconds (assuming the same frictional force). 3. NExplanation / Answer
Force = F = 80 Newton
angle = 40 degrees
mass = m = 10 kg
Now horizontal Component of Force F = Fx = Fcos
= 80cos(40)
= 61.28 Newtons
Now, given that the mower runs at constant velocity,
therefore the forces balance each other.
Now,
Fx = f ( fis frictional Force)
a.
Frictional Force f = Fx = 61.28 Newtons
b.
Normal Force Exerted = N = mg + Fy
= 10 x 9.8 + 80sin(40)
= 149.42 Newtons
c.
initial speed u= 0
final speed v= 1.1 m/s
time t = 2seconds
Acceleration = (v-u)/t = 0.55 m/s^2
we have, considering forces along horizontal axis,
ma = F cos - f
10x 0.55 = F cos(40) - 61.28
Force F = 87.175 Newtons
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.