Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

During the seventh-inning stretch of a baseball game, groundskeepers drag mats a

ID: 1960403 • Letter: D

Question

During the seventh-inning stretch of a baseball game, groundskeepers drag mats across the infield dirt to smooth it. A groundskeeper is pulling a mat at a constant velocity by applying a force of 120 N at an angle of 22degree above the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the mat and the ground is 0.60. Find (a) the magnitude of the frictional force between the dirt and the mat and (b) the weight of the mat.

***************
We have the answer to this question in the text book but do not know how it was achieved. How can one solve for frictional force without knowing the mass?

Explanation / Answer

Given that Applied force F = 120 N at an angle = 22 deg Coefficient of friction = 0.6 (a) By applying Newton's laws along the horizontal                      F cos - f = ma Since when it is moving with constant velocity                      Fcos -f = 0 Therefore the frictional force                               f = Fcos                                   = (120 N) cos22                                   = 111.26 N -------------------------------------------------------------------------- (b) Now by applying the Newton's laws along vertical                  Fsin + N = mg       Therefore the normal force                               N = mg -  Fsin        Now the frictional force                            f =N                111.26 N = (0.6) [mg -  Fsin]                111.26 N = (0.6)mg - (0.6)(120 N) sin22                111.26 N = (0.6)mg - (0.6)(120 N) sin22                111.26 + 26.97 = (0.6) mg Therefore the weight of the mat is                    mg = 230.38 N                111.26 N = (0.6) [mg -  Fsin]                111.26 N = (0.6)mg - (0.6)(120 N) sin22                111.26 N = (0.6)mg - (0.6)(120 N) sin22                111.26 + 26.97 = (0.6) mg Therefore the weight of the mat is                    mg = 230.38 N