You must push a crate across a floor to a docking bay. The crate weighs 165 N. T
ID: 1959833 • Letter: Y
Question
You must push a crate across a floor to a docking bay. The crate weighs 165 N. The coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.530 and the coefficient of kinetic friction is 0.32. Your force on the crate is directed horizontally.
(a) With magnitude of your push puts the crate on the verge of sliding?
(b) With what magnitude must you then push to keep the crate moving at a constant velocity?
(c) If, instead, you then push with the same magnitude as the answer to (a), what is the magnitude of the crate's acceleration?
Explanation / Answer
a) F=N=165*.53=87.45N
b)F=N=0.32*165=52.8N
c)F=m*A=(87.45-52.8)=34.65=(165/9.8)*a=2.06m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.