I did part A, need help with Part B Unless otherwise stated, all objects are loc
ID: 1959671 • Letter: I
Question
I did part A, need help with Part BUnless otherwise stated, all objects are located near the Earth's surface, where g = 9.80 m/s^2 . Jane and John, with masses of 55 kg and 70 kg, respectively, stand on a frictionless surface 14 m apart. John pulls on a rope that connects him to Jane, giving Jane an acceleration of 0.96 m/s^2 toward him.
Part A)What is the magnitude of the John's acceleration?
a =0.75 m/s^2
Part B) If the pulling force is applied constantly, where will Jane and John meet?
x= ? meters from John’s original position
Explanation / Answer
Let accleration of john = -a1 ( towards left)
and acceleration of jane = +a2 ( towards right )
Then acceleration of john with respect to jane = - a1 -a2 ( towards left ) = -1.71
total displacement of john w . r.t jane = 14 m
initally both are at rest .
Time taken to travel this 14 m
14 = 0.5 (1.71) t*t
=> t = 4.05s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.