Two protons at rest and separated by 7.00 mm are released simultaneously. What i
ID: 1957612 • Letter: T
Question
Two protons at rest and separated by 7.00 mm are released simultaneously. What is the speed of either at the instant when the two are 11.00 mm apart?I initially tried to solve as if acceleration would be contant:
F=(kqQ)/(r^2) found electrostatic force
a=F/m plugged in for force and mass of a proton solved for a
X-Xo=Vot + 1/2at^2 => 2-0=(0)t +1/2at^2 solved for t
V=Vo +at solved for V
I used the formula U=(kq^2)/(d) for d=7E-3 then 11E-3
U1-U2 should be the energy spent or converted, I'm not sure how to get to the velocity from here.
Explanation / Answer
Initially both are at rest
we have
Ua = 0 Ub =0
Now initial Potential Energy = (Kxqxq)/r
r= 7mm = 7 x 10^-3 m
q = 1.602 x 10^-19 C
Initial Potential energy = 3.3 x 10-26 Joules
FInal DIstance = 11 mm
Final Potential Energy =2.1 x 10-26 Joules
Now final speed of either of the protons will be the same as both have the same mass and the same charge Therefore the force acting on each of them is also the same
Therefore Va =Vb = V m/s
From Conservation of energy,
Initial Energy = Final Energy
0 + 3.3 x 10-26 = =2.1 x 10-26 + 2 x 0.5 mV2
1.2 x 10-26 = 1.6726 x 10-27 V2
Velocity V = 2.68 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.