A woman throws a ball at a vertical wall d = 3.6 m away. The ball is h = 1.8 m a
ID: 1957441 • Letter: A
Question
A woman throws a ball at a vertical wall d = 3.6 m away. The ball is h = 1.8 m above ground when it leaves the woman's hand with an initial velocity of 11 m/s at 45°. When the ball hits the wall, the horizontal component of its velocity is reversed; the vertical component remains unchanged. (Ignore any effects due to air resistance.)(a) Where does the ball hit the ground?
m (away from the wall)
(b) How long was the ball in the air before it hit the wall?
s
(c) Where did the ball hit the wall?
m (above the ground)
(d) How long was the ball in the air after it left the wall?
Explanation / Answer
d = 3.6 m
h = 1.8 m
v=11 m/s
= 45°
Vertical component of velocity =vv= v Sin = 7.78 m/s
Horizontal component of velocity =vh= v Cos = 7.78 m/s
(b) time taken by ball to hit the vall t1 = d/vh= 0.463 s
vertical distance covered in this time S= vvt1+(1/2)at12 where a = -g
S = 2.55 m
(c) The ball hit the wall at a height of H = S+1.8 m = 4.35 m from ground
vertical velocity when ball hit the wall Vv=vv+at1 where a=-g
Vv = 3.24 m/s
After hitting wall the direction is reversed but vertical velocity is the same
H= Vvt+(1/2)at2 (a=g)
4.35 = 3.24* t+ 0.5* 9.8 *t2
Solving the quadratic equation
t= 0.67 s
(d) time ball spend in the air after it left the wall = 0.67 s
horizontal velocity when ball hits the wall Vh= vh+at
along horizontal direction a=0
So Vh= vh =7.78 m/s which got reversed aftet hitting at wall
(a) total horizontal distance it travels after hitting the wall =R =Vh* t = 5.21 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.