A 6 kg block rests on a horizontal table, attached to a 3 kg block by a light st
ID: 1956579 • Letter: A
Question
A 6 kg block rests on a horizontal table, attached to a 3 kg block by a light string as shown in the figure. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 . a.What is the minimum coefficient of static friction such that the objects remain at rest? b.If the coefficient of static friction is less than that found above, and if the coefficient of kinetic friction between the block and the table is 0.3, find the time it takes for the 3 kg mass to fall 3 m to the floor if the system starts from rest. Answer in units of sExplanation / Answer
1) for objects to remain at rest,
3g- T=0
T=3g
T-6g=0
min = 3g/6g
= 0.5
2) again
3g - T = 3a
T- (0.3*6g)= 6a
adding,
1.2 g= 9a
a=1.31 m/s2
Using 2nd eqn of motion,
3= (1/2)*1.31*t2
t= 2.14 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.