Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x -dire
ID: 1955928 • Letter: F
Question
Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the right A bat strikes a 0.145- kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 60.0 m/s , and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30 degree above horizontal with a speed of 60.0 m/s . The ball and bat are in contact for 1.85 ms . Find the horizontal component of the average force on the ball. Take the x-direction to be positive to the rightExplanation / Answer
Impulse=v((0.145*60)2+(0.145*60)2-(2*0.145*60*0.145*60*cos(180-30)))=12.186 N*s 12.186/0.00185=6587.034 N mag of avg force Impulse=14.33 N*s==>mag of avg force= 6587.034N horizontal component=6587.034*cos(30)= 5704.539N --> ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.