You throw a ball straight up into the air, releasing it with a speed of 20 m/s.
ID: 1955480 • Letter: Y
Question
You throw a ball straight up into the air, releasing it with a speed of 20 m/s. Assuming g = 10 m/s2, you catch the ball 4.0 seconds later at the same point from which you let it go. Consider the motion from just after you release the ball until just before it returns to your hand. Neglect air resistance, and define up to be positive.(a) For the round trip, what is the ball's average velocity?
m/s
(b) For the round trip, what is the ball's average speed?
m/s
(c) For the round trip, what is the ball's average acceleration?
m/s2
Explanation / Answer
average velocity =0 , because displacement=0 h =v^2/2g =20.408 m So, avg. speed = 20.408*2/4 =10.204 m/s average acceleration =g =9.8 m/sec^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.