Speedy Sue, driving at 30.0 m/s, enters a one lane tunnel at time t=0. At that m
ID: 1954968 • Letter: S
Question
Speedy Sue, driving at 30.0 m/s, enters a one lane tunnel at time t=0. At that moment she observes a van 155 m ahead, traveling in the same direction at a constant speed of 5.00 m/s. Sue immediately applies her brakes but can accelerate only at -2.00 m/s^2 because the road is wet. Will there be a collision? if yes, determine how far into the tunnel and at what time the collision occurs. If no, determine the closest approach between Sue's car and the van.I know it is Yes, there will be a collision but I am not sure how far into the tunnel and the time the collision occurs. I am stuck here.
Explanation / Answer
To solve this, you should find the time it takes for sue to reach the speed of the van, and where she will be:
Vf = Vi + a*t
5 = 30 + (-2) * t
t = 12.5 seconds
To find the distance she travels:
Vf^2 = Vi^2 + 2 * a * d
5^2 = 30^2 + 2*(-2)*d
d = 218.75 meters
To find the distance the van travels:
d = V*t
d = 5 m/s * 12.5 s
d = 62.5 meters
Since the van started 155 meters ahead of sue, it would be at a distance of 155 m + 62.5 m = 217.5 m from her initial position. So there will be a collision.
To get how far into the tunnel, you need the time when their distances are the same:
For the van:
d = 155 + V*t
d = 155 + 5*t
For the car, you have:
d = V*t + (1/2)*a*t^2
d = 30*t - t^2
Since you can set the two equations equal to each other (both equal the same d), you get:
155 + 5*t = 30*t - t^2
using the quadratic equation: t = 11.38 seconds
To get the distance into the tunnel the collide, you can then use:
d = 30*t - t^2
d = 30*11.38 - 11.38^2
d = 211.90 meters into the tunnel
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.