Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A luge and its rider, with a total mass of 80 kg, emerge from a downhill track o

ID: 1954742 • Letter: A

Question

A luge and its rider, with a total mass of 80 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 31 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 2.5 m/s2.
(a) What magnitude F is required for the decelerating force?
N

(b) What distance d do they travel while decelerating?
m

(c) What work W is done on them by the decelerating force?
kJ

(d) What is F for a deceleration of 5.0 m/s2?
N

(e) What is d for a deceleration of 5.0 m/s2?
m

(f) What is W for a deceleration of 5.0 m/s2?
kJ

Explanation / Answer

a= -2.5m/s2 => F= ma =80x2.5=200N v= at 31= 2.5 t=> t=12.4 s distance = vt-1/2at^2 =1/2 a t^2 = 0.5x 2.5x(12.4^2) =192.2m work done =F d 200x 192.2=38.4KJ case -2 if a= -5m/s2 force = ma =80x5=400N 31=5t =>t=6.2s distance travelled = 0.5x5x(6.2^2)=96.1m work done = F d =400x96.1=38.4KJ

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote