A ring-shaped conductor with radius a = 2.50 cm has a total positive charge Q =
ID: 1953887 • Letter: A
Question
A ring-shaped conductor with radius a = 2.50 cm has a total positive charge Q = 0.128 cN uniformly distributed around it.A.What is the magnitude of the electric field at point P, which is on the positive x-axis at x = 36.0 cm ?
E= ?? nC
B.What is the direction of the electric field at point P?
1)+x-direction
or
2)-x-direction
C.A particle with a charge of -2.60 uC is placed at the point P described in part A. What is the magnitude of the force exerted by the particle on the ring?
F= ?? N
D.What is the direction of the force exerted by the particle on the ring?
1) +x-direction
or
2) -x-direction
Explanation / Answer
E=KQ1Q2 / (x2 + Y2)^3/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.