A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk a
ID: 1953172 • Letter: A
Question
A passenger rushing to catch a plane at the airport walks on a moving sidewalk at a speed of 3.0 km/h relative to the sidewalk in the direction that the sidewalk is moving. The sidewalk is 120 m long and moves with a steady velocity of 2.0 km/h.How long (in s) does it take for the passenger to get from one end of the sidewalk to the other, that i to cover the 120 m? (This is question just for reference)Through what distance does the passenger walk relative to the moving sidewalk and If the passenger's stride is 75 cm, how many steps are taken in going from one end of the moving sidewalk to the other?
Explanation / Answer
the speed relative to groud = 2.0 + 3.0 = 5.0 km/h
time needed to cover 120 m = (120 / 5000)*60 = 1.44 minutes
distance walked relative to moving sidewalk = 3.0 * (120/5000) = 0.072 km or 72 m
steps taken = 72/0.75 = 96 steps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.