A)Two boats start together and race across a 70-km-wide lake and back. Boat A go
ID: 1952897 • Letter: A
Question
A)Two boats start together and race across a 70-km-wide lake and back. Boat A goes across at 70 km/h and returns at 70 km/h. Boat B goes across at 35 km/h, and its crew, realizing how far behind it is getting, returns at 105 km/h. Turnaround times are negligible, and the boat that completes the round-trip first wins.Which boat wins? By how much?
What is the average velocity of the winning boat?
B)A ladder 7.05 m long leans against the side of a building. If the ladder is inclined at an angle of 65.0° to the horizontal, what is the horizontal distance from the bottom of the ladder to the building?
Explanation / Answer
A) time for A = 70 / 70 + 70 / 70 = 2 hr time for B = 70 / 35 + 70 / 105 = 2+0.666 = 2.666 hr boat A wins ---answer by 0.666 hr --answer average velocity of the winning boat is 70 km/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.