a heater has three working level:high,medium and low at 1,500w,1,000w and 500w r
ID: 1952889 • Letter: A
Question
a heater has three working level:high,medium and low at 1,500w,1,000w and 500w respectively. if it runs at full, 500w for the 15% of the time, then runs at 1,000w for 20% of the time,500w for the rest of the time, how much does it cost to operate per month if the power company's charge is $0.11/kwh?(assume 30 days in a month).Explanation / Answer
1 day = 24 h(hours) ==>total number of hours in 30 days=24*30=720 h 15% of the 720 h=15*720/100 =108 h power consumed when operated at 500 w power =(working power of heater)*(operated time) =500*108=54000 wh=54 kwh similarly 20% of the 720 h=20*720/100 =144 h power consumed when operated at 1000 w power =(working power of heater)*(operated time) =1000*144=144000 wh=144 kwh rest of the time =100-15-20=65% 65% of the 720 h=65*720/100 =468 h power consumed when operated at 1500 w power =(working power of heater)*(operated time) =1500*468=702000 wh=702 kwh total power consumed =(54 +144+702) kwh=900 kwh power company's charge=0.11$/kwh ==> total cost =(cost per unit kwh)*(total power consumed in kwh) =0.11*900 =99$ ==>cost to operate per month=99$
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.