Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following values for mass and charge: an electron has mass me = 9.11×10-

ID: 1952077 • Letter: U

Question

Use the following values for mass and charge: an electron has mass me = 9.11×10-31 kg and charge ­e, a proton has mass mp = 1.67×10-27 kg and charge +e, an alpha particle has mass malpha = 6.65×10-27 kg and charge +2e, where e = 1.60×10-19 C. An electron is released from rest in a vacuum between two flat, parallel metal plates that are 13.0 cm apart and are maintained at a constant electric potential difference of 910 Volts. If the electron is released at the negative plate, what is its speed just before it strikes the positive plate?

Explanation / Answer

eV = 1/2 m v^2 ;

1.6 e-19 * 910 = 0.5 * 9.1 e -31 * v^2 ;

v = 1.78885 e 7 m /s <-------ans

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote