Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A race driver has made a pit stop to refuel. After refueling, he starts from res

ID: 1951835 • Letter: A

Question

A race driver has made a pit stop to refuel. After refueling, he starts from rest and leaves the pit area with an acceleration whose magnitude is 5.8 m/s2; after 4.2 s he enters the main speedway. At the same instant, another car on the speedway and traveling at a constant velocity of 72.3 m/s overtakes and passes the entering car. The entering car maintains its acceleration. How much time is required for the entering car to catch up with the other car?

Explanation / Answer

race car velocity at entry (v) v = 0 + a * t = 5.8 x 4.2 = 24.36m/s he maintains (a) ----------------------------- let this instant be t = 0 and point be origin > overtaken and race car (t) time to overtake other car s (race car) = s (other car) v t + 0.5 a t^2 = 72.3 t 24.36 t + 2.9 t^2 = 72.3t 2.9 t^2 = 47.94 t t = 16.53 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote