Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hassan (nh7267) - Hw 3 - aver - (07051687) A particle has r(0) = (4 m)j and v(0)

ID: 1951735 • Letter: H

Question

Hassan (nh7267) - Hw 3 - aver - (07051687) A particle has r(0) = (4 m)j and v(0) = (2 m/s) i. If its acceleration is constant and given by a = -(2 m/s2) (i + j), at what time t does the particle first cross t he x axis? Answer in units of s At what time t is the particle moving parallel to the y axis; tint is. in the j direction? Answer in units of s A particle travels horizontally between two parallel walls separated by 18.1 m. It moves toward the opposing wall at a constant rate of 9.7 m/s. Also, it has an acceleration in the direction parallel to the walls of 3.0 m/s2. What will be its speed when it hits the opposing wall? Answer in units of m/s At what angle with the wall will the particle strike? Answer in units of degree A toy car runs off the edge of a table that is 1.315 m high. The car lands 0.4224 in from the base of the table. How long does it take for the car to fall? The acceleration due to gravity is 9.8 m/s2. Answer in units of s What is the horizontal velocity of the car? Answer in units of m/s

Explanation / Answer

(12) t = Sx / vx = 18.4 / 9.7 = 1.90 m/s time to travel horizontal distance vy = ay * t = 3.6 * 1.90 = 6.83 m/s vertical speed of particle striking wall v = (1.90^2 + 6.83^2)^1/2 = 7.09 m/s tan theta = vy / vx = .70 theta = 35 deg angle above horizontal of particle striking wall (14) h = 1/2 g t^2 ( horizontal speed does not affect vertical speed) t is time to fall distance h t = (2 h / g)^1/2 = (2 * 1.345 / 9.80)^1/2 = .52 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote